Web Mülkü kodu Ekleme ve Düzenleme


Blogunuza web  mülkü kodu nasıl eklenir, izleme kodunu nasıl bulurum.

Google web yöneticisi merkezi ‘ne giriş yapıyoruz.Sitemizi ilk defa kurduysak  açtığımızda otomatik olarak kayıtlara ekleniyor.Sitemizin adını  arıyoruz.
Sitemiz eklenmiş ve bir sorun olmadığını yazıyorsa.Google Analyticssitesine gidiyoruz.Görüntüleri resimde verilmiştir.Google AnalyticsGoogle Analytics
Google Analytics sitesine üye olmadıysanız üye olmanızı tavsiye ederim.İlgili bültenleri alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
Giriş yapıyoruz.Karşımıza Analytics Hesapları Sayfası çıkıyor.Bu alanda web mülkü olarak daha önceden kayıtlı siteleriniz varsa site mülk kodları ve web sitenizin isimleri görülüyor.dişli çarka
Şimdi sağ üstte görülen dişli çarka tıklıyarak giriş yapıyoruz.Yanda resimde görülüyor.
Yeni bir hesap oluştur diyoruz.Bilgilerimizi giriyoruz.Hesap adı kısmına kurduğunuz sitenin başlık adını verebilirsiniz.Örnek benim deneme amaçlı yaptığım blog’umun adı Deneysel Blogum ben bu yazıyorum, site URL sini yazıyorum.Saat ayarları pasifik ellemiyorum.Sözleşmeyi kabul ediyorum.Zaten bu işlemleri yaparken herşeyi kabul etmiş oluyoruz.Şirketler ayrı bir birim olarak çalıştığından, haliyle kendine özgü bir sözleşmesi olması gerekiyor.
Hesap yönetimi
Gerekli olan bilgileri girdik.İzleme kodu olarak bize bir kod verdi ve bu kodu sitemizde HTML kodunun neresine yapıştırılacağı bilgisini verdi.Alt kısımda da uygulamalarımızı kaydediyoruz.Artık işimiz bitti şimdi kontrolleri yapmamız gerekiyor.Doğru mu yaptık diye.Bakacağız diymi ?

Aldığımız kodu ;

 

head etiketinin üstüne yapıştırıyoruz.

Web mülkü kodu yapıştırılacak alan

Kod yapıştırdıktan sonraki görüntüsü :

Google analytics web mülkü görüntüsü

Lütfen resmi büyük izleyin.

İzleme kodu
Site sayfamızı açıyoruz.Sayfada iken mausumuza sağ tıklıyor ve sayfa kaynağını göster diyoruz.Açılan sayfaya geçiyoruz.Orada aşağıdaki kodlara benzer kodlar göreceksiniz.Burada UU veya XX yada YY gibi harflerle başlayan  kodlar sizin web sitenizin kodu oluyor.Artık siteniz Google Analytics tarafından izleniyor demektir.sayfa kaynağı
Kodu ararken zorlanırsanız Ctrl + F kısayolu ile açılan, arama kutusuna yukarda sarı renkte belirttiğim “ga.js” yazarak aramayı hızlandırabilirsiniz.
Bir hatırlatma daha UA …………-1 yazan kısmı şahsıma ait olduğu için sildim.  Bu kısımdaki kod sizin kodunuz oluyor.Kısaca anlatmaya çalıştım herhalde faydalı olmuştur.Kolay gelsin.

NOT: UA – Uzantılı kodunuzu blogunuzda Ayarlar >> Diğer sayfa aşağıya kaydırın Web Mülkü yazan yere yapıştırın.Resimde gösterilmektedir.

Analytics Web Mülkü Kimliği

 

Reklamlar

4 Replies to “Web Mülkü kodu Ekleme ve Düzenleme”

  1. Merhaba latif bey ;
   Yorum için teşekkür ederim.Web mülkü sitenizin size ait olduğunu belirleyen ve birçok istatistiklerden yararlanmanızı sağlayan olmazsa olamazlardandır.Bu kodu blogunuza mutlaka koymanız gerekir.Sitenizde birçok hataları google web yönetim merkezinden izleyebilmeniz ve hataları düzeltmenizde size kimlik sağlayan bir uygulamadır.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Görüşmek üzere, kolay gelsin.

   Beğen

   1. çok teşekkür ederim cevap için. yeri mi bilmiyorum benim bir karikatür sitem var. Blogger tabanlı fakat google’da pek yer alamıyor. fakat sitenize biraz baktım galiba buradaki seo yazılarını uygularsam bişeyler olacak gibi. blogger kullanıcı için harika bir site yapmışsınız teşekkürler 🙂

    Beğen

   2. Teşekkür ederim Latif bey. Seo faydası kesin olacaktır.Yazılarınız size özgü ise hiç kuşku duymadan kısa zamanda istediğiniz yere geleceksiniz.Yorumların blog üzerindeki etkileri yazımı okudunuzmu bilmiyorum okumadı iseniz lütfen inceleyin.Yorumlar arama motorları tarafındanda değerlendirilir.Ve birgün hiç ummadığınız bir anda karşınıza çıkar.Siteniz ile ilgili her yaptığınız doğru işlem size geri dönecektir.Web yönetici merkezinde forumlara katılın.Google üst düzey yönetimi ile kesin birgün tanışacaksınız.Burada ki yazıların çok faydasını göreceksiniz.Blogger yazılarım için övgünüzede ayrıca teşekkür ederim.Görüşmek üzere.

    Beğen

UNUTMAYIN! YORUMLAR DİĞER KULLANICILARA YOL GÖSTERİR

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s