Dinamik Blog Temanızı Kendiniz Tasarlayın


Dinamik Blogger Tema

Dinamik Blogger kullanıcısı olarak blogunuzun temasını (şablon) kendiniz düzenleyebilirsiniz. Blogunuzu yeni oluşturduysanız bu yazı tam size göre.
Blog yönetimine girin Şablon Özelleştir seçeneklerini seçin.Karşınıza aşağıdaki seçenekler çıkacaktır.

1.Templates
2.Arka plan
3.Adjust Widths
4.Yerleşim
5.Gelişmiş


Biz ilk 4 maddeyi inceleyeceğiz. 5. madde incelemesi uzun olacağından sizlerin aynı konu içinde sıkılmanızı istemiyorum.
Dinamik blogger da Gelişmiş ayarlar yaklaşık 9 maddeden oluşmakta.
Oysaki Klasik Blogger da Gelişmiş ayarlar 21 maddeden oluşmakta.Sizinde dikkat edeceğiniz gibi arada 12 maddelik, farklı konular ortaya çıkmakta.
Diğer bir değişle dinamik blogun kısıtlamaları olarak da algılayabiliriz.
Tabi haksızlık olmasın bu eksik kısımlar muhtelif kodlarla takviye edilmiş ve desteklenmiştir.Harici eklentiler kaldırılarak blogun daha hızlı olması ve görselliğinin farklı olmasını da beraberinde getirmiştir.
Dinamik blogda 7 değişken görsel ile blogunuzu izleme şansına sahipsiniz.Peki Klasik blogda böyle bir seçenek var mı ? Tabiyki yok.Klasik blog da tema değişimi yaptığınızda yine tek bir görsel değişebiliyorsunuz.
Diğer bir anlatımla birbirlerinin rakibi olarak görebilirsiniz. Konuyu dağıtmadan hemen ilk maddeden anlatıma başlayalım.

1.Templates (Şablonlar)
Blogunuzu ilk oluşturduğunuzda karşınıza gelen ilk görünüm Dinamik görünümdür. Sağ tarafınızda seçim yapabileceğiniz dinamik şablon örneklerini göreceksiniz.Hemen onun üstünde de klasik şablon görünümleri mevcuttur. 

Görünümü bir “L” şeklinde düşünün “L” nin dikeyi dinamik görünümü, yatayıda dinamik görünümün farklı versiyonlarıdır. Yani yukarıda bahsettiğim 7 farklı görünüm şekli.
Dinamik Blogun Önemi ve Kullanımı adlı yazımda bu konudan bahsetmiştim.
Bu görünümlerden beğendiğinizi inceleyin. Hoşunuza giden görüntüyü
yukarıdan bloga uygula yazan yere tıkladığınızda artık temanız seçiminiz olmuş demektir.Farklı zamanda istediğinizle değiştirebilirsiniz.

2.Arka plan
Arka plan yazan kısımda ok işaretine tıkladığınızda açılan menüden birçok seçenek göreceksiniz.Beğendiğinizi tıklayın kontrol edin. Fakat Tamam yazısına basmayın.Beğendiğiniz bir arka plan teması görürüseniz tamam yazısına basarak bu görseli seçmiş olursunuz.Sonradan değiştirebilirsiniz.
Hemen altında önerilen temalar yer almaktadır.

Bunlarda alternatif seçeneklerdir.İnceleyin çekinmeyin.Geri dönme şansınız var.Yaptığınız tüm işlemlerde “varsayılan arka plan ve reklerini kullan” seçeneğine tıklayarak sıfırdan başa dönersiniz.

 

3.Adjust Widths (Genişlik ayarları)
Entire Blog : Blog gövde kısmında (yazı yazdığınız alan) genişletme işlemini yapar.
Right Sidebar : (Sağ kenar Çubuğu)
Buradaki yatay çubuğu sağa, sola hareket ettirdiğinizde genişlik ayarlarını yapabilirsiniz.Gadgetlerin yerleşim ayarlarını buradan ayarlarız.

4.Yerleşim
Maalesef Dinamik blogda bu alan aktif değildir.Biraz önce bahsettiğim gibi bazı kodlamalar ve ölçüler “True” pasif konumdadır.Türkçe karşılığı farklılık göstersede bana göre pasif konum anlamını taşımaktadır.
Artık bundan sonraki yazımız Gelişmiş ayarlar olacak. Bu yazdığım anlatımdan herhalde biraz daha fazla yer tutacaktır.Neden burada bahsetmediğimi şimdi daha iyi anlamış olmalısınız ?
Anlaşılmayan kafanıza takılan bir konu olduğun da yorum yazmayı unutmayın.

Dinamik Blog Gelişmiş Ayarlar ile ilgili konular.


Şablonlar ile ilgili konular.

Reklamlar

UNUTMAYIN! YORUMLAR DİĞER KULLANICILARA YOL GÖSTERİR

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s