URL Hatalarını Blogunuzdan Kaldırın


Web Yönetici Araçları

Blogger bloglarınızda yazılarınıza verdiğiniz başlık veya yazı bağlantı linklerinde yapılan hataları Web Yönetici Araçları’ndan kaldırmanız gerekmektedir. Web Yönetici Araçları’nda yapılan açıklama, “Sitenize zarar vermez, deneyim kazanırsınız” şeklinde olsada, Arama motorlarınca tanınamayan linkler bence sitenize zarar verir.  Konuyu biraz daha açalım.
Okuyucu bir arama terimi yazdı, bu terim de sizin sitenizi işaret edecek nitelikte. 

Okuyucu tıkladığında siteye giremeyecek.  Farklı bir alana gidecek.
Şimdi bu anlattığım konuda zararlı olan kimdir ? Siteniz mi ? Sizin takip etmediğiniz linkleriniz mi ? Konu böyle olunca, sizinde linklerinizi Web Yönetici Araçlarında takip etmeniz gerekmekte.

Yapılacak işlemler nelerdir ;


1. Web Yönetici Araçları’na giriş yapıyorsunuz.
2. Blogunuzu seçin
3. Tarama hataları yazan kısmın hemen altında URL hatası yazan kısma bakın
Hata var ise burada göreceksiniz.
4. Sunucu hatası, bulunamadı adı ile hata sayısını belirten bir alandır.
5. Tarama hatalarına tıklayın.
Bulunumadı yazan kısımda hata varsa yapılacaklar işlemler ;
a. Bulunamadı sekmesine tıklayın, hemen altındaki linke tıklayın, açılan pencerede en üstte URL yanındaki linke tıklayın.
Sayfa yeni bir sekmede açılacaktır. Linkiniz hatalı ise ve önceden hatalı linkler ile ilgili arama sonucunda görülmesi gereken bağlantıyı yaptı iseniz aşağıdakine benzer bir sayfa ile karşılacaksınız.

b. Blogunuzda bu sayfayı bulup, kontrol edin ve linkini düzeltin.
6. Sayfayı bulamıyorsanız veya arama motorlarınca görülmemesini istiyorsanız sayfayı önbellekten kaldırmanız gerekmektedir.

404 Sayfa bulunamadı

Önbellekten kaldırmak için yapılacaklar ;
Optimizasyon tıklayın. Url’leri kaldır tıklayın ve yeni bir pencere açılacak.
Daha önce link kontrolü için tıkladığımız sayfamızın URL’sini tarayıcınızdan kopyalayın.
URL kaldırma sayfasında yeni bir kaldırma isteği oluştura tıklayın.Hatalı linki buraya yapıştırarak devama tıklayın ardından, istek göndere tıklayın.
URL’niz kaldırılmak üzere eklendi yazısını göreceksiniz. Hemen altta hatalı linki ve yanında da beklemede ifadesi görülmektedir. Kaldırma işimiz bitti ancak hatalı link sayfa penceresine dönüp, yapılan işlemi düzeltildi diye tıklamanız gerekmekte. Tıklama işleminden sonra hatalı link sayfanızdan kalkacaktır.
Sonuç :
Hatalı linki bulduk, (düzelttik veya) kaldırma isteğinde bulunduk, düzeltildi diye belirledik ve sayfamızda görülen hatalı linkin kalkmasını sağladık.

Konu biraz karışık gelebilir. Fakat uygulamayı yapmaya başladığınızda açılan sayfalar size yardımcı olacaktır sizi yönlendirecektir.Çekinmeden bu işlemi yapın arkadaşlar.Bir problem yaşarsanız yazacağınız yorumun hemen cevabını alacaksınız. Her zaman olduğu gibi yorum yazılmayacağını da biliyorum. Çünki Ben Web oyunlarını oynamıyorum. Hiçbir yöntem kullanmadan olduğum gibi yazıyor ve organik hayatımı yansıtmaya çalışıyorum.Konuları direk yazıyorum. Konuya yorum yazmanızı sağlayacak taktikler kullanmıyorum.
Konu hakkında takdir ve şükran sizindir.

Reklamlar

3 Replies to “URL Hatalarını Blogunuzdan Kaldırın”

  1. bu anlattıgınız yolu tam bir haftadır uyguluyorum. acaba ben hatamı yapıyorum diye de araştırırken bu makalenizi buldum. Demekki dogru yoldayım tşk ederim ,makaleniz gerçekten güzel ve bilgilendirici olmuş. emeginize saglık.

    Beğen

  2. adnan bey buradaki gibi listede çıkan 40 a yakın sayfayı kaldırdım yanlıs mı yaptım o sayfalar duzenlemem mı gerekıyordu

    Beğen

  3. Anlatım için teşekkürler işime yaradı. 275 tane hatalı linkimi biraz uzun sürsede kaldırdım. Sanırım daha pratik bir yolu yok bunun.

    Beğen

UNUTMAYIN! YORUMLAR DİĞER KULLANICILARA YOL GÖSTERİR

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s